OBJEDNEJTE SE              + 420 777 590 697, +420 731 375 533
       info@ppdent.cz

Poučení po výkonech


Extrakce

Po extrakci dodržujte všechny lékařovy pokyny, významně tím přispějete k redukci vzniku možných komplikací.
- 15 min. nechat skousnuto do tamponu, pak nevyplachovat, ať se nevyplaví krevní zátka
- nepít horké nápoje, jíst nejlépe měkčí kašovitou stravu (nejdříve za 3h,až odezní anestezie)
- nekouřit min. 48h po výkonu, kouř zhoršuje hojení, způsobuje komplikace v podobě zánětu
- 1-2 dny zevně chladit, zmírníte otok a bolest, která se dostaví po odeznění anestezie
- první dva dny doporučujeme analgetikum (lék proti bolesti, např. Ibuprofen, působí 6h)
- může se dostavit zvýšená teplota a únava, při horečce nad 38st. kontaktujte lékaře
- dodržujte klidový režim, bez práce v předklonu, nesluňte se
- 24h po výkonu můžete začít 2x denně 2týdny vyplachovat 0.2 % chlorhexidinem ( např.Parodontax, Paroex, Curasept)
- narůžovělá slina může být ještě 2 dny po výkonu
- stehy vstřebatelné vypadávají za 14-60 dnů, nevstřebatelné vytahujeme za 7-10 dnů
- pokud se dostaví kontraktura (omezené otvírání úst), rozcvičujte čelist do plného otevření úst
- případná antibiotika užívejte podle pokynů lékaře, vždy využívejte celé obdržené balení


Poučení po odevzdání snímací náhrady

Zvyknout si na novou protézu trvá zpravidla několik týdnů, jedná-li se navíc o pacientovu úplně první protézu, může toto období trvat i několik měsíců. Pro rychlejší navyknutí noste zpočátku náhradu i přes noc, vždy je však nezbytně nutné náhradu před spaním důkladně vyčistit.
Později je vhodné vkládat náhradu na noc do vody nejlépe s dezinfekčním roztokem k tomuto účelu určený (např. Corega tabs dostupné v lékárně).
Tím si dásně odpočinou od trvalého tlaku.
Protéza se stejně jako zuby čistí dvakrát denně kartáčkem, případně s pastou.
Po každém jídle je vhodné vypláchnout ústa vodou a náhradu opláchnout.

Mechanismus žvýkání zejména s celkovou protézou je od vlastních zubů odlišný, proto je potřeba časem získat potřebný cvik. Nejprve jezte pouze měkkou kašovitou stravu, později křehkou potravu po malých soustech dokud nezískáte potřebný cvik. Tvrdé, houževnaté a lepivé potraviny jsou zejména pro celkové náhrady nevhodné.

Pokud horní protéza překrývá větší plochu patrové sliznice, může ovlivnit vnímání chuti a teploty jídel, proto je třeba dát pozor zejména při konzumaci horkých pokrmů.

Zpočátku po odevzdání náhrady jsou běžné obtíže s výslovnosti, ty se ale upraví časem spontánně. Pro rychlejší vymizení obtíží si nahlas čtěte.

Protéza, obzvlášť nová, může způsobit otlaky. Protézu nikdy sami neupravujte a nespravujte, vždy se obraťte na svého zubního lékaře či laboranta.

Pro lepší přilnavost náhrady k patru a dásním je možno použít fixační prostředky.

I s protézou je důležitá pravidelná návštěva zubního lékaře 2x ročně.


Poučení po zhotovení výplně

Ošetřený zub může být po zhotovení nové výplně po určitou dobu citlivý na termické podněty, tzn. na studené a na teplé. Taková reakce zubu je normální a u amalgamové výplně je výraznější než u estetické fotokompozitní výplně. Citlivost postupně ustupuje a zpravidla vymizí po několika dnech až týdnech. V případě, že se citlivost zubu naopak stupňuje, zub bolí sám od sebe, v noci, nebo na skus, kontaktujte svého lékaře.
Po odeznění anestezie (znecitlivění) můžete výplň ve skusu vnímat „jinak“, než zub před ošetřením. Pokud tento pocit po několika dnech nezmizí nebo začne být zub citlivý na skus, kontaktujte svého lékaře.
Na zub opatřený novou amalgamovou či skloionomerní výplní 2 hodiny po ošetření nenakusujte, výplně z kompozitní pryskyřice je možné plnohodnotně zatěžovat okamžitě.


Poučení po zaplnění kořenového kanálku

Ošetřený zub a okolní tkáně mohou být omezenou dobu citlivé zejména na skus a dotek jako následek prodělaného ošetření. Tato doba je velmi individuální a může se protáhnout až na několik týdnů. První dva dny aplikujte studený obklad, poté je možné citlivost omezit aplikací tzv. suchého tepla přes kůži na postiženou oblast (např. solux nebo žárovka). Pokud je to nutné, lze užívat běžná volně dostupná analgetika.
Ve výjimečných případech se po endodontickém ošetření mohou objevit intenzivní bolesti nebo otok. V tomto případě je často nutné vypustit hnis rozříznutím dásně a aplikací drénu.
U zubu s provizorní výplní je nutné dokončit ošetření do jednoho měsíce, aby se zabránilo opětovné infekci kořenových kanálků, která vede k neúspěchu ošetření až ztrátě zubu.
Definitivní ošetření: endodonticky ošetřený zub se opatří fotokompozitní výplní (nejčastěji v kombinaci se sklovláknovým čepem) nebo laboratorně zhotovenou protetickou prací (korunka apod.). Dokud není ošetření zubu tímto způsobem definitivně ukončeno, vyhýbejte se plnému zatěžování zubu. Zvláště nebezpečná jsou tvrdá sousta (např. oříšky, topinky), jejichž kousání může vést až k rozlomení a ztrátě oslabeného zubu.
Nikdy na endodonticky ošetřený zub nezhotovujeme amalgámovou výplň, neboť riziko prasknutí zubu je vlivem roztažností amalgámu téměř 100%.


Poučení po provizorním ošetření kořenových kanálků

Ošetřený zub může být několik dní citlivý na termické podněty nebo skus a dotek. Aplikujte studený obklad, pokud je to nutné, lze užívat běžná volně dostupná analgetika.
Ve výjimečných případech se po endodontickém ošetření mohou objevit intenzivní bolesti a otok. V tomto případě je nutné vypustit hnis rozříznutím dásně a aplikací drénu.
Zub je ošetřen provizorní výplní, která se může malinko oddrolit nebo snížit.
Definitivní ošetření kanálků by mělo proběhnout do měsíce, po něm následuje rekonstrukce korunkové části zubu.
Dokud není ošetření zubu definitivně ukončeno, vyhýbejte se plnému zatěžování zubu. Zvláště nebezpečná jsou tvrdá sousta (např. oříšky, topinky), jejichž kousání může vést až k rozlomení a ztrátě oslabeného zubu.


Poučení po odevzdání fixní protetické práce

Zub s nově odevzdanou fixní protetickou prací je možné plně zatěžovat nejdříve za 24 hodin kvůli tuhnutí fixačního cementu (2h po fixaci zcela nekousat, pak měkčí strava).
Doba zvykání na novou protetickou práci je individuální. Při pocitu, že práce v ústech hodně „překáží“ (zejména na skus), je nutná kontrola u lékaře.
Práce není navždy. Vyžaduje pravidelnou kontrolu a péči, a to jak domácí, tak v ordinaci včetně ošetření u dentální hygienistky. Pravidelná údržba prodlužuje životnost výrobku.
V krátké době po odevzdání práce je nezbytná kalibrace mezizubních kartáčků. Doporučujeme navštívit dentální hygienistku do měsíce po odevzdání práce.
Pro aktivní a zejména kontaktní sporty doporučujeme používat sportovní chrániče (volně prodejné nebo individuální.)
Pro pacienta s bruxismem(skřípání zubů) je doporučeno používat noční chránič nebo nákusnou dlahu (zhotovíme na požádání.)

 

Zubní ordinace PPDENT (c) 2016