OBJEDNEJTE SE              + 420 777 590 697, +420 731 375 533
       info@ppdent.cz

ENDODONCIE - léčba kořenových kanálků

Zubní výkon, který má zachrání Váš zub a pomoci Vám od nepříjemné bolesti.

Výkon je nezbytný při zánětu nebo odumření zubní dřeně (nervu) či zánětu okolí kořene (váček), někdy i v případě broušení zubu (na korunku či můstek), při kterém by mohlo dojít k narušení a pozdějšímu odumření nervu.

Pokud postižený zub není ošetřen, je zdrojem infekce pro celý organismus. Pacient o zub dříve či později přijde. Náhrada chybějícího zubu (můstek, implantát) je vždy mnohem finančně i časově náročnější, navíc může mít pacient další závažné zdravotní komplikace způsobené šířícími se bakteriemi (zánět chlopní, ledvin, kůže, kloubů atd.).



Postup ošetření

Po vyšetření postiženého zubu (poklep, chladový test, RTG atd.), stanovení diagnózy a aplikaci anestezie je nutné odstranit starou výplň a kaz. Poté se provrtá strop dřeňové dutiny, rozšíří se vchody do kořenových kanálků, odstraní se poškozený nerv a změří se délky jednotlivých kanálků pomocí speciálního přístroje - apexlokátoru.

Pomocí ručních, strojových nástrojů a dezinfekčních roztoků se kořenové kanálky vyčistí od infekce a rozšíří tak, aby mohly být těsně zaplněny kořenovou výplní. Tím se zabrání dalšímu průniku bakterií. Zub se opatří provizorní výplní a zhotoví se RTG snímek po plnění. Pokud je infekce v kanálcích a v kosti rozsáhlá, je třeba nejprve aplikovat na dobu jednoho či více týdnů dezinfekční vložku, poté je teprve možné kanálky definitivně hermeticky zaplnit.

Jedná se o výkon časově i finančně náročný, proto vyžaduje zvýšenou trpělivost a dobrou spolupráci ze strany pacienta.

Ošetření jednoho kanálku trvá přibližně hodinu. U zubu s více kořenovými kanálky může být toto ošetření rozloženo do dvou i více návštěv.

Komplikace ošetření

Jedná se o velmi náročný výkon, při němž se pokoušíme o záchranu zubu. I při pečlivém ošetření může dojít nejčastěji k zalomení nástroje v úzkém kořenovém kanálku, provrtání stěny kořene, přetlačení kořenové výplně, nemožnosti plně pročistit kanálky v celé délce pro jejich obliteraci (neprůchodnost), vzácně se může vyskytnout alergická reakce na kořenovou výplň.
Při použití nejmodernějších přístrojů, nástrojů a materiálů dnes dosahuje úspěšnost tohoto výkonu až 93 %.

Poučení pacienta

Po ošetření kořenových kanálků (definitivně nebo dezinfekční vložkou) může být zub zvýšeně citlivý na skus, termické podněty i spontánně. Při větším počátečním zánětu v okolí kořene (váček) může dojít k otoku tváře a bolesti v okolí ošetřeného zubu. V tomto případě je nutné vypustit hnis rozříznutím dásně, zavést drén, v krajním případě aplikovat antibiotika.

Postendodontické ošetření

Zub opatřený provizorní výplní je nutné definitivně ošetřit do jednoho měsíce, aby se zabránilo opětovné infekci kořenových kanálků. Nejčastěji se zub vyztuží čepem ze skelných vláken a dostaví se estetickou fotokompozitní výplní, případně se zhotoví zubní korunka, jinak hrozí prasknutí zubu s následnou extrakcí (vytažením)zubu. Nikdy na endodonticky ošetřený zub nezhotovujeme amalgámovou výplň, neboť riziko prasknutí zubu je vlivem roztažností amalgámu téměř 100%.



Před endodontickým ošetřením
Kořenová nástavba - čep
Po endodontickém ošetření
Kořenová nástavba - čep
Před endodontickým ošetřením
Kořenová nástavba - čep
Po endodontickém ošetření
Kořenová nástavba - čep

 

Zubní ordinace PPDENT (c) 2016